Najlepszym i najbardziej efektywnym sposobem ocieplenia domu są płyty styropianowe. Ich zadaniem jest zabezpieczenie wysokiego poziomu termoizolacyjności. W niskich temperaturach ma zabezpieczać przed stratami ciepła, w wysokich nie dopuszczać do nadmiernego przegrzania. Dokonując wyboru należy uwzględnić jakość i parametry wybieranego produktu. Ma działać skutecznie i przetrwać długie lata. Rodzajów styropianu ociepleniowego jest wiele. Najpopularniejsze z nich to styropian biały oraz styropian grafitowy.
Styropian biały
Powstaje z polistyrenu ekspandowanego (EPS). Blisko 98% jego objętości to pustki powietrzne, dzięki którym zachowuje tak wysoki poziom izolacji. Jest dość odporny na czynniki, związane z upływem czasu, dość dobrze radzi sobie z wilgotnością, nieco gorzej z promieniowaniem UV. Wybierać można pośród płyt o różnej grubości i zróżnicowanym współczynniku przewodzenia ciepła (lambda), który w przypadku ocieplenia na styropianie białym waha się w granicach 0,040W/mK (a im ów współczynnik jest niższy, tym wyższy jest stopień termoizolacji). Jest materiałem stosunkowo łatwym w montażu, pozwala na użycie większości tradycyjnych zapraw i klejów. Należy jednak układać go uwzględniając niską wytrzymałość na promieniowanie słoneczne i upewnić się, że nie pozostanie niezabezpieczony dłużej, niż 1-2 miesiące.
Styropian grafitowy
Styropian grafitowy to nieco „lepszy” brat styropianu białego. Dzięki wykorzystaniu grafitu (który wzbogaca skład materiału), cechują go lepsze parametry izolacyjne, a różnice sięgają nawet 25%. Oznacza to, iż mimo wyższej ceny płyty, zwiększony wydatek na etapie budowy bardzo szybko zwiększa oszczędności, dzięki wysokiej efektywności izolacyjnej. Średnia wartość lambda dla płyt grafitowych wynosi już tylko 0,031-0,034W/mK, różnica między nim, a styropianem białym jest więc dość znaczna.
Dzięki lepszym parametrom izolacyjnym, obok lepszych właściwości, ocieplenie na styropianie grafitowym pozwala także na dobór nieco cieńszych płyt (przy zachowaniu tej samej skuteczności). To cecha doceniana w przestrzeniach, w których podczas budowy nie chce się tracić powierzchni użytkowej (dotyczy to na przykład balkonów).
Ocieplenie na styropianie grafitowym doskonale radzi sobie z wilgotnością, jest odporne na upływ czasu i – w odróżnieniu od styropianu białego – na promieniowanie UV. Jest materiałem dość prostym w montażu, wymaga jednak wyboru nieco innych klejów (mocniejszych ze względu na strukturę surowca), niż w przypadku płyt białych.
Rozliczamy się dopiero po wykonaniu kolejnych etapów budowy.
Możesz spać spokojnie.